Inginer Senior Cercetare & Dezvoltare

AliRa Recruitment recruteaza pentru clientul sau, grup multinational din sectorul agro-alimentar, lider pe segmentul de ingrediente alimentare in Romania si Europa de Est,  o pozitie de Inginer Senior Cercetare & Dezvoltare.

PROFILUL CANDIDATULUI:

  • Studii universitare in inginerie alimentara
  • Experienta profesionala similara de minim 5 ani in industria procesarii carnii
  • Cunoaşterea proceselor tehnologice specifice
  • Capacitate de lucru in echipa
  • Autonomie in realizarea sarcinilor de lucru
  • Cunoasterea limbii engleze
  • Cunostinte operare PC

APTITUDINI ȘI ABILITĂȚI:

Principalele responsabilități:

  • Implicarea in procesele de cercetare si dezvoltare a produselor noi cu scopul de a imbunatatii si largi portofoliul de produse al companiei, precum si in testarea produselor la clientii cheie
  • Realizarea de mixuri noi si a probelor tehnologice la parametrii solicitati de catre client si imbunatatirea continua a acestora
  • Crearea si imbunatatirea continua a noilor produse și tehnologiilor existente printr-un proces de cercetare, proiectare, experimentare și testare
  • Instruirea colegilor din departamentul comercial și oferirea de consultanță tehnică pe teme relevante
  • Comunicarea cu alte departamente -vânzări, marketing, achiziții, operațiuni și controlul calității
  • Crearea de planuri detaliate pentru produse noi, inclusiv stabilirea rețetei, a procedurii de lucru și prelucrarea acesteia în sistemele IT relevante
  • Efectuarea de teste industriale către clienții cheie pentru a sprijini vânzările
  • Suport tehnic acordat clientilor in vederea cresterii eficientei si satisfactiei acestora
  • Asigurarea calitatii probelor tehnologice si analizelor .
Aplica pentru cariera
Scroll to Top